Dubové krokve

Krokve jsou šikmé prvky krovu, které nesou střešní latě a je na nich upevněna střešní krytina. Dubové krokve jsou tvořeny vazbami. Vazba složená jen z krokví je nazývaná jalová. Nejběžnější je vaznicová soustava, kde jsou krokve umístěny v příčném směru, tedy kolmo na vaznice. Typ krokvové soustavy a sněhové oblasti či rozpětí krovu udávají jejich dimenzi. 

Ve vlašské soustavě jsou dubové krokve uloženy podélně a podepřeny výztuhami. Krokve jsou nezbytnou nosnou částí krovů, dávají střeše její tvar a zároveň ji po pravidelných roztečích vynášejí. Zároveň přenášejí zatížení od větru a sněhu. Dvě protilehlé dubové krokve se spojují kleštinami. V případě menšího rozponu se používá vrcholová přiložka k uchycení.

Dubové krokve mají typické opracování a ve střešním systému je poznáte snadno. Jedná se o hranoly z dubového dřeva, které jsou po celé délce stejné. Disponují vytvořeným sedlem pro jejich uložení na vrcholu a vytvoření záhlaví, tedy viditelného ukončení krokve. Sedla jsou vyřezávaná na základě projektové dokumentace. Pomocí CNC stroje lze vyrobit okrasná a složitější zhlaví. Všechny konce krokví – zhlaví vyřezávány na milimetr přesně. 

Typ zhlaví pro dubové krokve si můžete vybrat přesně na míru vašim požadavkům. Objednávat je můžete s délkou a průřezem krokve. U vazníkových střech je možné na konec přidat falešnou krokev se zhlavím, aby celá střecha připomínala vázaný krov. Falešná krokev se dá použít tam, kde je požadováno viditelné zakončení krovu. Krokve vám zpracujeme na míru. 

Na výrobu dubové krokve je použito kvalitní dubové dřevo z tuzemských lesů. Dřevo na krokve se nesmí nijak kroutit, musí být vysoce kvalitní. Střecha je investicí na desítky let, proto si vybírejte zkušeného dodavatele. 

Nabídka na míru

Rádi vám vyhotovíme nabídku na míru, neváhejte zajít na náš E-shop.

Zajít na E-shop

Orientační ceny

Orientační ceny si můžete prohlédnout v našem typovém ceníku

ukázat ceník