O dubu

Dubové dřevo

Mezi nejžádanější dřeviny na výrobu nábytku, obložení i konstrukcí nebo sudů a mlýnských kol patří od pradávna dub. Má úzkou, světle hnědou běl a široké, stejnoměrně zbarvené jádro dohněda. Na středovém a tečném řezu můžete vidět tzv. Zrcátka, která jsou u dubu dosti výrazná.

Dub má základní vlastnosti jako jsou pevnost, odolnost, houževnatost a trvanlivost. Nejlépe odolává povětrnostním podmínkám, nevadí mu střídání vlhka a sucha. Využívá se k masivu i krájení dýh. Výborně se lepí a moři.

Není ovšem dub jako dub

Existuje 400-600 odrůd a každá má jiné vlastnosti. Na našem území jsou běžně rozšířené čtyři druhy: Dub letní (Quercus robur L.), Dub zimní (Quercus petraea L.), Dub cer (Quercus cerris L.) a Dub pýřitý (Quercus pubescens L.).

Prvořadými lesnickými dřevinami jsou duby letní a zimní.

Duby se dělí do dvou podrodů a šesti sekcí

  • Podrod Cyclobalanopsis – stálezelené duby s celokrajnými nebo zubatými, ale nelaločnatými listy, rozšířené v Asii. Podrod Cyclobalanopsis je někdy pojímán jako samostatný rod.
  • Podrod Quercus
    • sekce Quercus – opadavé i stálezelené duby rozšířené v Americe, Evropě i Asii. Náleží sem většina našich dubů.
    • sekce Mesobalanus – žaludy dozrávají v prvním roce a jsou výrazně hořké, rozšířené v Evropě, Asii a severní Africe. Z našich dubů sem náleží dub balkánský (Q. frainetto), z pěstovaných dub velkokvětý (Q. macranthera) a dub zubatý (Q. dentata).
    • sekce Cerris – opadavé i stále zelené duby rozšířené v Evropě, Asii a severní Africe. Náleží sem náš dub cer (Q. cerris), z pěstovaných zejména dub libanonský (Q. libani) a dub špičatolistý (Q. acutissima), ze středomořských druhů např. dub korkový (Q. suber) a dub kermesový (Q. coccifera).
    • sekce Protobalanus – stálezelené duby s celokrajnými nebo zubatými listy, pouze v Severní Americe v USA a 
    • sekce Lobatae – tzv. červené duby, rozšířené v Severní a sporadicky i Střední a Jižní Americe. Opadavé i stálezelené, s listy laločnatými nebo celistvými. Z běžněji pěstovaných dubů sem náleží např. dub červený (Q. rubra), dub bahenní (Q. palustris) a dub šarlatový (Q. coccinea).

Dejte přednost tuzemské dřevině

Při nákupu dubového dřeva či výrobků z něj dejte přednost tuzemské dřevině v podobě letního či zimního dubu. Jedině tak budete mít jistotu, že se jedná o skutečně kvalitní dubové dřevo a ne jeho poddruhy, které zdaleka nedosahují takových vlastností. Výrobky a dřevo vyšší kvality vydrží déle a šetří vaší peněženku. Nebudete totiž muset nový nábytek nahradit v brzké době jiným. Podlaha z méně kvalitního dřeva se vám může po několika týdnech začít kroutit či praskat. Toto je způsobeno volbou levného materiálu, kterým je levný dovozový dub. 

Rychle rostoucí dub a nemá dostatek třísloviny, tudíž v exteriérech ve venkovním prostředí hnije a podléhá povětrnostním vlivům. Další věci je, že rychle rostoucí dub je měkký a nejedná se o stabilní tvrdé dřevo, proto se podlahy mohou rychleji pošlapat a nábytek uvolňovat a dosahovat výsledků jiných dřevin jako jsou měkký smrk, borovice. Pozor dejte při nákupu u firem a vždy chtějte latinský název dubu zimního a letního (quercus robur a quercus petreae) popřípadě můžete žádat prohlášení o shodě dřeviny 

V posledních letech je trendem nakupovat dubové dřevo v zemích východní Evropy, z Bosny, Slovinska nebo Ruska.

Nabídka na míru

Rádi vám vyhotovíme nabídku na míru, neváhejte zajít na náš E-shop.

Zajít na E-shop

Orientační ceny

Orientační ceny si můžete prohlédnout v našem typovém ceníku

ukázat ceník