Dubová prkna

Dřevo je široce známý stavební materiál s širokým spektrem použití, vyskytující se v různých odrůdách, z nichž dub je obzvláště pozoruhodný. Dub je jedním z nejcennějších druhů dřeva. Tato surovina se používá po staletí v různých oblastech života, je ceněna pro své jedinečné vlastnosti. Jaké mají dubová prkna vlastnosti a kde se používají?

Dubová prkna – vlastnosti

Co charakterizuje dub? Dub je spojován s velkou silou po celá staletí. Jeho charakteristickým rysem je výjimečná tvrdost a pevnost. Extrémně tvrdé dubové dřevo je odolné vůči různým typům mechanického poškození, např. trhlinám, poškrábáním nebo otěru, jakož i ke smršťování. Aby se zachovaly tyto vlastnosti dubu a dále se zvýšila jeho odolnost proti prasklinám, je nutné správně zpracovat dubové řezivo důkladným vysušením dřeva. Dubová prkna se pak výborně zpracovávají.

 Stojí za povšimnutí, že navzdory značné tvrdosti dubového dřeva je mimořádně náchylný ke zpracování, např. Ohýbání, lepení nebo barvení, což umožňuje široké využití tohoto druhu. Mezi výhody dubových desek patří i jejich estetická hodnota. Charakteristická šedo-žlutá barva dubu se mění podle nepravidelně rozložených rovných zrn, které společně vytvářejí hrubý efekt, který funguje v každém interiéru. Je třeba poznamenat, že faktory, jako je čas, vlhkost a sluneční záření, přispívají k postupné změně přirozené barvy dubu na tmavší. 

Dubová prkna – využití

Díky četným výhodám dubu je široce používán v mnoha průmyslových odvětvích a po staletí je cenným materiálem používaným různými způsoby. Dubová prkna se používají především v následujících oblastech:

Konstrukce – díky mimořádné tvrdosti a trvanlivosti jsou dubová prkna ideální jako stavební materiál, který se dobrovolně používá pro stavbu různých typů budov.

Nábytek – estetický vzhled dubových prken, jejich trvanlivost a snadné zpracování jsou hodnoty oceňované v nábytkářském průmyslu. Z dubu se vyrábí mimo jiné stoly, příborníky nebo police.
Interiérový design – nejen nábytek, ale i další prvky interiérového designu, např. Dveře nebo okna, jsou vyrobeny z dubových desek. Kromě truhlářství jsou podlahové desky, dřevěné obložení, schody, žaluzie a rolety také vyrobeny z dubu. Dubová prkna se navíc používají také v jiných oblastech, jako je stavba lodí a sochařství. 

Nabídka na míru

Rádi vám poradíme a vyhotovíme nabídku na míru, neváhejte nám poslat poptávku.

zaslat poptávku

Orientační ceny

Orientační ceny si můžete prohlédnout v našem typovém ceníku

ukázat ceník