Dubový kbel

Dubový kbel čili požerák či mnich je určitý typ vypouštěcího zařízení, které slouží k regulování hladiny a vypouštění vody v rybnících. V dřívějších dobách se vyráběl především z dubového dřeva, dnes se používají materiály jako beton, plast či kov. Má tvar svislé šachty umístěné v blízkosti hráze. Voda pak přepadá v horní části přes dlužovou stěnu na dno šachty. Odtud pak voda odtéká výpustním potrubím do recipientu. Výpusť může být umístěná u dna. Díky kbelu je možné úplné vypuštění rybníka. 

Jak funguje dubový kbel

U nás vám vyrobíme dubový kbel, který poslouží jako přesná replika původního modelu. Jeho funkce je poměrně jednoduchá. Součástí je dlužová stěna, která se vyrábí nejčastěji z dubových fošen. Je-li stěna vyšší, její spodní část se vybetonuje a u dna je opatřená šoupětem. Dubový kbel je buď otevřený, kdy voda přepadá z vodní hladiny nebo uzavřený, kdy voda odtéká ode dna,  pak je další variantou dubový kbel kombinovaný, který umožňuje přidáním další stěny měnit jaká voda bude odtékat. 

Jak vypadá dubový kbel

Výška dlužové stěny určuje výšku hladiny rybníka. Přidáváním a odebíráním dluží ji jde snadno regulovat. Dubový kbel najdete především u starých rybníků. Chcete-li jej nahradit replikou, vyrobíme vám jej přesně na míru. Dubový kbel musí být správně nadimenzován za použití rovnice přepadu. Jeho šířku vám pak navrhneme takovou, aby nedocházelo k zaklopení a následně proniknutí stlačeného vzduchu do výpustného potrubí. Zaklopený vzduch může vážně a nenávratně poškodit potrubí.

Kvalitní dubový požerák slouží k udržování úrovně výšky hladiny na rybnících a dalších vodních tocích. Umístit ho můžete u paty hráze nebo přímo v hrázi rybníka. Výhodou je snadná manipulace a rychlá montáž. Dubové dřevo se již po celá staletí používá na nejrůznější vodohospodářské stavby. Je odolné vůči vodě i povětrnostním vlivům a vydrží i 20 a více let. Je možné jej vyrobit v různých délkách, přesně podle vašich požadavků. 

Nabídka na míru

Rádi vám vyhotovíme nabídku na míru, neváhejte zajít na náš E-shop.

Zajít na E-shop

Orientační ceny

Orientační ceny si můžete prohlédnout v našem typovém ceníku

ukázat ceník