Dubové švartny

Dřevo je důležitou základní surovinou pro různá odvětví. Zpracovává se na různé druhy řeziva. Zvláštním druhem jsou švartny. Švartny jsou tenké řezané lamely, které se vyrábí z kvalitního dřeva. Dubové švartny jsou vyráběny standardně o síle 3 – 8 mm a  v různých délkách. Čím silnější materiál je, tím je odolnější. První stroj na řezání dýh byl vytvořen již v 16. století. Řezané dýhy (dubové švartny) jsou nejkvalitnější a také poměrně drahý materiál. V 18. století neexistovaly tenké krájené dýhy, ale právě švartny, které se lepily horkým klihem. 

Dubové švartny se dělí do tří tříd – A, B a C. Lepí se jednovrstvě spárově jako průběžné lamely. Tento materiál je určen jak pro použití v interiéru, tak v exteriéru, například na venkovní dveře. Ven je potřeba volit silnější materiál. Vlhkost dřeva je 8%. dubové švartny jsou vyráběny z nejlepších částí kmene. Vybírat si lze jak čerstvé, tak hotové vysušené a vyfrézované produkty. 

Na co se dubové švartny používají

Neopracované řezané lamely, tedy dubové švartny se nazývají také nákližky. Často tvoří krycí vrstvy hranolů pro výrobu dřevěných vstupních dveří, interiérových luxusních dveří, HS portálů nebo na protipožární dveře, dubové schodnice, police, dubové desky na dubový nábytek, dubové stolové desky, atd. Využívají se jako povrchový dekor, díky tomu má finální výrobek vzhled dřeva. 

Dubové švartny se v nábytkářství využívají již od starověku, kdy byly používány k tvorbě sesazenek a lepšímu využití vzácných dřevin a jejich kresby. Při tloušťkách 3-6 mm se s nimi dá pracovat jako s masivním materiálem. Tento typ materiálu často využívají například restaurátorské dílny. Neopracované lamely, dubové švartny jsou vhodné také pro dřevařské firmy, které je zpracovávají dále na již výše zmíněné produkty. Dubové švartny dodáváme na míru vašim potřebám. V nabídce najdete rovněž další druhy dubového řeziva. 

Nabídka na míru

Rádi vám vyhotovíme nabídku na míru, neváhejte zajít na náš E-shop.

Zajít na E-shop

Orientační ceny

Orientační ceny si můžete prohlédnout v našem typovém ceníku

ukázat ceník