Dubové pozednice

Dubové pozednice jsou vaznice uložené na úpatí střechy, jsou ukládány na plocho. V podstatě se jedná o vodorovný trám, který probíhá podélně krovem. Je pevně spojená s nosnou zdí budovy a pokud přesahuje strop přízemí, nazývá se podezdívka. 

V moderních krokvových krove mají dubové pozednice nosnou funkci, kdy na nich spočívá celá váha krokví. Jak jsme již zmínili, tento typ vaznice se ukládá naplocho a je zde kladen vysoký důraz na její pevné ukotvení. 

Dubové pozednice jsou velmi pevné, odolné vůči vlhkosti. Dubové dřevo je používáno již po celá staletí. Umístí se na půdní nadezdívku tak, jak je nakresleno v projektu. Musí v celé své délce správně ležet na půdní podezdívce. Je možné je po celé jejich délce podložit pásem lepenky. Následně se řádně zakotví do vazních trámů. Dubové pozednice se vyrábí z dubových trámů, které snesou zatížení i několik tun. 

Rozměr dubové pozednice se určuje podle tvaru střechy a jejího spádu, dle typu krytiny. Na její výrobu se používá řezivo z pily nebo KVH hranoly. Výhodou KVH hranolů je, že je není potřeba již impregnovat. V případě řeziva je nutné dubové pozednice ošetřit proti škůdcům, dřevokazným houbám a plísním. 

Dubové dřevo na pozednice je těžké, velmi pevné a pružné, výborně se štípe a oceníte jeho dlouhou životnost. Díky stálosti ve vodě je výborné na stavby a na celou řadu produktů. I dnes je dubové dřevo nenahraditelnou surovinou. Dubové dřevo se třídí dle jakosti do několika tříd. Vizuální třídění dřeva je založeno na kontrole viditelných charakteristik jako je počet suků, letokruhy, odklon vláken a další, které ovlivňují vlastnosti dřeva. 

Nabídka na míru

Rádi vám vyhotovíme nabídku na míru, neváhejte zajít na náš E-shop.

Zajít na E-shop

Orientační ceny

Orientační ceny si můžete prohlédnout v našem typovém ceníku

ukázat ceník