Dubové latě

Řezivo vzniká pořezem pokácených stromů na latě,desky, fošny či hranoly. Dubové latě mají příčný řez o průměru 10 – 25 cm2 a jedná se o hraněné řezivo. U tohoto typu řeziva platí, že jejich šířka je menší než dvojnásobek tloušťky. 

Na co lze použít dubové latě

Dubové latě jsou rovná ohoblovaní i nehoblovaná prkna z kvalitního dřeva. Latě jsou velmi často používány na konstrukci střech. Střešní dubové latě se používají v rozměrech 30 x 50 nebo 40 x 60 mm. Latě se umisťují na střechu jako podklad pod střešní tašky. 

Další variantou jsou dubové latě, které zajišťují odvětrání střechy. Ty se přibíjí na krokve a jsou kolmo na střešní latě. Jejich název je kontralatě. Pokládá se pod ně hydrofolie. Hraněné dubové latě jsou vhodné pro stavbu konstrukcí menších i větších rozměrů. Efektivně je využijete také pro budování pergoly nebo roštů pod podlahy. Díky všestrannosti patří tyto latě mezi nejoblíbenější polotovary, které dodáváme na míru vašim požadavkům. 

Minimální průřez dubové střešní latě

Nehoblované dubové střešní latě mají minimální průřez 30 x 50 mm a vždy se pokládají na menší hranu. Tento průměr uvádí většina výrobců střešní krytiny jako minimální. Pokrývači však doporučují použití latí o průměru 40 x 60 mm. 

Rozteč střešních latí se pohybuje od 320 do 360 mm. Běžně je průřez dubové latě 40 x 60 mm používán do rozpětí 1,2 m. U kontralatí je vhodné řešení 2x40x60 mm. V případě plechové krytiny je 40 x 60 mm minimální průměr. 

Máte-li zájem o dubové latě, kontaktujte nás pro podrobnější informace. V případě větší objednávky vám vypracujeme individuální nabídku na míru. 

Nabídka na míru

Rádi vám vyhotovíme nabídku na míru, neváhejte zajít na náš E-shop.

Zajít na E-shop

Orientační ceny

Orientační ceny si můžete prohlédnout v našem typovém ceníku

ukázat ceník