Dubová stavidla

Stavidlo je velmi jednoduchý hradicí prvek, který slouží k zastavení a regulaci průtoku vody. V případě povodně může plnit funkci bezpečnostního přelivu, kdy voda přetéká přes jeho hranu. Částečně povytažené dubové stavidlo nad úroveň nádrže vede k regulaci průtoku. Průtok samotný je pak definován velikostí vzniklého otvoru, výškou hladiny a rychlostí jakou proudí před a za stavidlem. 

Konstrukce dubového stavidla

Dubová stavidla se jako hrazení používají odnepaměti. Většinou se používá u otevřených převaděčů a skládá se z dřevěné desky, kterou pohybuje zdvihací mechanismus umístěný svisle v postranním vedení. Tento mechanismus je možné umístit rovnou nad stavidlo na příčník zvaný pouch. Méně často se umisťuje za stavidlovou desku. Zdvihání je ruční nebo pomocí mechanismu doplněného převodovkou a elektromotorem. Dubová stavidla jsou osazována do betonového koryta tak, že je jeho vedení zapuštěno ve stěně a desku je možné zdvihnou úplně na hladinu. Neklade pak díky tomu žádný odpor protékající vodě. 

Stavidlo musí být konstruováno tak, aby odolalo i silnému tlaku vody. Vyrábíme dubová stavidla  na míru. Stavidla se na vodních dílech používají ve třech různých funkcích. 

Stavidlo ochranné je umístěno v odběrném objektu jezu za hrubými česlemi, na vstupu do náhonu nebo potrubí. Tato dubová stavidla jsou určena k regulaci průtoku vody nebo úplnému zavření při povodních či opravách náhonu. 

Stavidlo kašnové – umisťuje se za jemnými česlemi a uzavírá vstup do motoru. 

Stavidlo jalové – se umisťuje na konci náhonu a slouží k vyplachování usazených nečistot, úplnému vyprázdnění náhonu a také může mít funkci jalového přepadu. 

Dále se dubová stavidla používají jako vypouštěcí stavidla vodní nádrže, přepouštěcí stavidla, proplachovací stavidla tyrolského jezu, případně jako regulační stavidla vodních kol. 

Nabídka na míru

Rádi vám vyhotovíme nabídku na míru, neváhejte zajít na náš E-shop.

Zajít na E-shop

Orientační ceny

Orientační ceny si můžete prohlédnout v našem typovém ceníku

ukázat ceník