Čerstvé řezané dubové řezivo

Čerstvé řezané dubové řezivo není možné ihned po pořezání používat na výrobu jakýchkoliv produktů. Vlhké dřevo podléhá při jeho dodatečném vysušení tvarovým a rozměrovým změnám a je snadno napadnutelné biologickými škůdci. 

Čerstvě řezané dubové řezivo a jeho skladování 

Při sušení dřeva dochází k odstranění přebytečné vody co nejrychleji na hodnotu vlhkosti, které musí odpovídat prostředí, kde bude výrobek používán. Dřevo se proto skladuje a suší současně od chvíle, kdy byl strom pokácen až do jeho zpracování. Dřevo má tendenci si udržet vlhkost v souladu s okolním prostředím. Výjimkou je dřevo impregnované a uložené ve vodě. 

Čerstvě pokácené dubové řezivo má absolutní vlhkost 60 – 100%. U těžkých dřev jako je dubové řezivo je vlhkost jeho jádra 60 – 80%, běl má vlhkost 70-80%. Voda je nejrychleji odpařována z plochy příčného řezu. Nejdříve se zde tvoří výsušné trhliny a vznikají zde vhodné podmínky pro napadení dřevokaznou houbou. V této fázi se můžete použít ochranný nátěr.  Čerstvě pokácené dubové řezivo se skladuje tak, aby bylo izolováno od půdní vlhkosti. Následně je odvezeno k dalšímu zpracování. 

Sušení řeziva je mnohem složitější, než sušení paliva. U paliva stačí zabránění přístupu vody do hran a rozřezání polen na vhodnou délku tak, aby mohlo dřevo vyschnout přirozeným způsobem. Závadou je zde pouze možný výskyt dřevokazných hub, kdy dochází k pomalému sušení. 

Čerstvě řezané dubové řezivo je možné sušit umělým i přirozeným způsobem. 

Přirozené sušení řeziva

Přirozené sušení řeziva spočívá v pozvolném vysoušení řeziva v přírodních podmínkách. Čerstvě pokácené dubové řezivo se skládá do hrání podle daných pravidel. Doba sušení pak závisí na tloušťce, dřevině i na počáteční a konečné vlhkosti a teplotě. Průběh sušení je kontrolován pomocí vlhkostních vzorků, které se odebírají ze středové části řeziva. Vypočítává se jejich hmotnost na konci sušení. Ty se poté váží. 

Nabídka na míru

Rádi vám vyhotovíme nabídku na míru, neváhejte zajít na náš E-shop.

Zajít na E-shop

Orientační ceny

Orientační ceny si můžete prohlédnout v našem typovém ceníku

ukázat ceník